X Kapituła Generalna w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

 

S. Marta Muskus, dotychczasowa przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP, została ponownie wybrana na tę funkcję. Wybór przełożonej był jednym z punktów  kapituły generalnej zgromadzenia, która odbyła się w dniach 8-11 marca w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
X Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP odbywała się pod hasłem „Wpatrzone w Niepokalane Serce Maryi pragniemy odnawiać swoje powołanie zakonne”. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem modlitwy i refleksji. Mszę św. na rozpoczęcie odprawił O. Bp Damian Muskus OFM, a konferencje ascetyczne dla sióstr wygłosił kustosz Sanktuarium, o. Azariasz Hess OFM.

Wybory przełożonej generalnej odbyły się w drugim dniu obrad. Sesji wyborczej przewodniczył O. Marek Wójtowicz SJ – Referent d.s. Zakonnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie.  S. Marta Muskus pochodzi z Leżajska. W przeszłości była przełożoną domu w Niepołomicach, referentką powołaniową, mistrzynią nowicjatu oraz asystentką generalną. Matką generalną zgromadzenia została po raz pierwszy w 2010. Teraz została wybrana na kolejną, sześcioletnią kadencję.

W swoich obradach Siostry Serca Maryi podejmowały tematy związane z przygotowaniami do jubileuszu 100 – lecia Objawień Fatimskich, m. in. przez propagowanie i zachęcanie do praktyki Pierwszych Sobót Miesiąca w tych środowiskach, gdzie pracują: wśród dorosłych, młodzieży i dzieci. Będą kontynuować przy parafiach „Duchowe dzieło w trosce o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne ” oraz przygotowania do ŚDM w Krakowie poprzez katechezę dzieci i młodzieży. Uczestniczki kapituły dyskutowały także nad sposobami formowania młodego pokolenia w duchu Maryjnym.

 Galeria